Savremena porodica
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 20 | Nivo: Fakultet za obrazovanje rukovodećih kadrova u privredi, FORKUP

Sadržaj
Uvod........................................................................................................................3
I. Određivanje pojma demokratske (savremene) porodice.......................................4
II. Istorijat nastanka savremene porodice..................................................................6
1. Stavovi naučnika o uzrocima nastanka savremene porodice...................7
2. Etapa razaranja materijalne osnove patrijarhalizma...............................8
3. Period stabilizacije demokratskog modela porodičnog života.................10
III. Funkcije savremene porodice...............................................................................11
1. Biološko-seksualna i emotivna funkcija.....................................................11
2. Reproduktivna funkcija..............................................................................12
3. Ekonomska funkcija...................................................................................13
4. Funkcija pružanja zaštite...........................................................................15
5. Vaspitna i obrazovna funkcija....................................................................16
Zaključak……………………………………………………………….....................17
Literatura………………………………………………………………....................19
Uvod
Porodica je nezamenljiva sredina u kojoj se čovek formira kao ličnost, u kojoj živi zadovoljavajući neke od svojih najbitnijih potreba koje se samo u porodici i mogu da zadovolje.
Porodica je specifična bio-socijalna zajednica ljudi. Ona ima veoma značajnu ulogu u razvoju čoveka, ali ne samo čoveka nego društva uopšte. Porodica je posrednik između društva i pojedinca, ali porodica vrši više funkcija od bilo koje društvene grupe. Nastanak neke društvene grupe ima za cilj da se neka radnja obavi i takva grupa postoji dok postoje i potrebe, što znači da nakon prestanka potreba takva grupa može da se rasformira. Formiranjem porodice čovek kao socijalno biće doživljava na taj način što njegov život ima sasvim drugačiji smisao bitisanja kada više nije sam nego pored njega postoji njegov barčni drug, deca.
Reč »porodica« danas se odnosi na različite pojmove. U najširem smislu to je »nerazdvojna celina osoba povezanih brakom ili usvajanjem« ili »rađanje pojedinca koji nasleđuju jedan drugog« - što znači, »loza«, »rod«, »dinastija«. U užem smislu reč porodica znači »rodbinsko povezane osobe koje žive pod istim krovom« - ili još uže »oca, majku i decu«.
Porodica je specifična društvena grupa koja se istorijski menjala i razvijala, u kojoj se prepliću društveno – ekonomski, biološki i psihički činioci. Biološki karakter porodice je jedan od osnovnih obeležja. Ono obuhvata dve vrste međusobno povezanih ali različitih odnosa u kojima se prožimaju biološki, psihološki i društveni elementi: zadovoljavanje polonog nagona i emotivnih potreba ljudi, rađanje i podizanje dece. Iako ove kategorije se mogu odvijati i izvan porodice, one se najvećim delom odvija u porodici.
Iako nam se čini da o porodici uglavno dosta sve znamo, njeno naučno proučavanje nije nimalo lako, tako da u ovoj oblasti postoji niz neraščišćenih pitanja i problema – počev od istorijskog razvoja porodice, preko njene strukture i funkcija, odnosa prema globalnom društvu, unutrašnjih odnosa i dinamike. Složenost porodice kao posebne društvene grupe i teškoće koje se javljaju u njenom proučavanju iziskuje saradnju veklikog broja nauka, kako prirodnih tako i društvenih.
U zavisnosti od kritrijuma mogu se razlikovati sledeći oblici porodice:
Prvi oblik porodice je totemskog klana za koje je karakteristično zajedničko ime svih pripadnika roda, što je simbolizovano znakom i verovanjem o zajedničkom poreklu. Deca se u ovoj porodici određuju po materinskoj liniji, jer u njenoj osnovi leži grupni brak u kojem se ne zna ko je otac, ali kako je rađanje pod zaštitom klana, sva deca su na neki način njegova, zajednička. Istorijski posmatrano ovo je doba matrijarhata.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!